طرز تهیه ترشی گلپر

نکات مهم برای تهیه ترشی گلپر خانگی

ترشی گلپر خانگی و خوشمزه
8,587

ترشی گلپر

گلپر گیاهی است چندساله که بیشتر در مراتع و دامنه کوه ها می روید. از این طعم دهنده در خیلی از ترشی ها و غذا ها استفاده می شود. ترشی که در آن از برگ و ساقه ی گلپر استفاده نشده باشد، خوش عطر نبوده و اشتها را بر نمی انگیزد. گلپر با دانه های تند و تیز و برگ های ظریف و پهن اش، طعم ترشی را عوض کرده و باعث نرم شدن بقیه مواد می شود. درست کردن ترشی گلپر به هیچ وجه سخت نبوده و فقط به کمی حوصله و زمان نیاز دارد.

ترشی گلپر
ترشی با گلپر تازه

مواد لازم برای ترشی گلپر

برگ و ساقه ی خرد شده گلپر (به میزان کافی)

فلفل دلمه زرد(۱عدد)

فلفل دلمه قرمز(۱عدد)

سیر(۳حبه)

سرکه و نمک(به میزان کافی)

طرز تهیه ترشی گلپر

ابتدا برگ های گلپر را شسته و به همراه ساقه هایی که از قبل پرزشان را گرفتیم خرد می کنیم، سپس به سراغ فلفل دلمه ها رفته و آن ها را بعد از خرد کردن با برگ و ساقه های ریز شده مخلوط می کنیم. در آخر سرکه و نمک را به میزان کافی روی مواد ریخته و درب ترشی را محکم می بندیم تا بعد از چند روز ترشی فوق العاده خوش طعم گل گلپر آماده شود. شهر همدان به خاطر وجود کوه ها و مراتع زیبایش، یکی از شهرهایی است که گیاه گلپر در آن زیاد رشد می کند و به همین خاطر، ترشی گلپر همدان جزء مرغوب ترین محصولات این شهر به حساب می آید.

ترشی برگ گلپر

درست کردن ترشی ها و تصمیم گیری در مورد مواد مورد استفاده در آن ها اغلب سلیقه ای بوده است. برای درست کردن ترشی گلپر نیز برخی  ترجیح می دهند تنها از برگ گلپر در آن استفاده کنند و برخی، گلپر را با تمام قسمت هایش خرد و تبدیل به ترشی می کنند. برگ های سکه ای گلپر، معمولا با آمدن بهار به شکل کامل خودشان تبدیل می شوند و بیشترین کاربردشان هم در ترشی و ادویه جات می باشد و به دلیل عطر زیادشان کمتر به صورت خام مصرف می شوند.

ترشی گلپر
طرز تهیه ترشی خانگی از گلپر تازه و خشک

خواص ترشی گلپر

ترشی که با گلپر درست شود، ضدعفونی کننده معده، از بین برنده اخلاط غلیظ، بالابرنده قدرت بدنی، کشنده میکروب و قوی کننده اندام های گوارشی خواهد بود. پودر دانه گلپر که به همراه باقلا، عدس، سیب زمینی، سوپ و انار استفاده می شود، ضدنفخ بوده، سموم بدن را دفع می کند، به افزایش شیردهی مادران کمک می کند، درد های کمر را کاهش می دهد، حافظه را تقویت می کند و تا حد زیادی نشاط آور بوده و ناراحتی های عصبی را درمان می کند. این گیاه پرخاصیت در جنگل ها و تمامی روستاهای بنافت رشد می کند و سبز می شود.

گرفتن تلخی گلپر

ترشی گلپر تازه با برگ های سبز و ساقه نرم درست می شود، اما ترشی گلپر خشک، همان طور که می دانید با گلپر خشک شده و از قبل آماده شده تهیه می شود. هر دو نوع این ترشی ها در کنار غذاهای پلویی و چرب به شدت می چسبند اما به شرط اینکه در نگهداری آن ها به نکات زیر توجه کنیم تا از تلخی و کپک زدگی ترشی مان جلوگیری کنیم.

  • دانه های گلپر را پودر نکنیم چرا که پودر کردن باعث از بین رفتن اسانس و خاصیت آن ها می شود.
  • از شیشیه های رنگی به عنوان ظروف نگهداری ترشی استفاده کنید.
  • ترشی ها را در مکانی دور از رطوبت و نور نگه داری کنید.
  • اندازه ظرف را متناسب با حجم ترشی انتخاب کنید.
  • برای برطرف کردن تلخی گیاه گلپر، قبل از استفاده آن را کمی بجوشانید.

خواص گلپر برای لاغری

گل های سفید گلپر و دانه های معطر آن، قدرت چربی سوزی بالایی داشته و خوردن آن، به افراد چاق کمک می کند تا زودتر احساس سیری کنند و غذایشان راحت تر هضم شود. برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو می توانید از چای گلپر که ترکیبی از پودر گلپرو عسل و آب است استفاده کنید. کافی است گلپرو آب را روی حرارت بجوشانید و کمی به آن ها عسل اضافه کنید تا خوش طعم تر شوند. اگر روزانه دو لیوان از این چای را بنوشید؛ کم کم نتیجه آن را روی اندامتان مشاهده خواهید کرد. علاوه بر چای گلپر، شربت گلپر نیز تاثیر به سزایی در کاهش وزن داشته و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز کمک می کند. شربت گلپر علاوه بر گیاه گلپر، با گیاهانی مثل آویشن، نعناع، رازیانه نیز ترکیب شده و به همراه عسل به یکی از خوش طعم ترین شربت ها تبدیل می شود.

ترشی گل پر
طرز تهیه ترشی گل گلپر خوشمزه