ترشی پیاز قرمز، یک ترشی ساده و خوشرنگ!

ترشی پیاز قرمز، یک ترشی مفید و خوشمزه

4,832

ترشی پیاز قرمز

وجود ترشی پیاز قرمز، درسفره و کنار غذاهای پلویی مثل قرمه سبزی، یا غذاهای نونی مثل آبگوشت، حیاتی است. ترشی انداختن از زمان های خیلی قدیم مرسوم بوده و امروزه نیز، جزئی از مخلفات خوشمزه سفره به حساب می آید. در گذشته از ترشی بیشتر برای نگهداری سبزیجات استفاده می شد اما  امروزه  به وجود آمدن انواع مختلف فیزرها، نیاز به نگهداری مواد توسط ترشی را برطرف کرده و صرفا به علت اینکه این خوشمزه ها طرفداران زیادی دارند؛ به صورت خانگی تهیه یا خریداری می شوند. یکی از خوشمزه ترین ترشی ها، ترشی پیاز قرمز است که جدیدا در کنار انواع سالاد ها و ساندویچ ها دیده می شود و طعم آن ها را به شدت خوشمزه می کند. درست کردن این ترشی خوش رنگ کار آنچنان سختی نیست و فقط نیاز به کمی صبر و حوصله دارد.

 

طرز تهیه ترشی پیاز قرمز

اولین مرحله برای درست کردن پیاز ترشی، آماده کردن پیازهاست. اگر احتمال می دهید پیازهایتان تلخ باشند، بهتر است از قبل آن ها را در آب خیس کرده تا تلخی شان گرفته شود و در ادامه ظرفی مناسب آماده کنید تا تمام موادتان در آن جا شوند. در ظرف، به ترتیب یک لایه سبزیجات معطر و یک لایه پیاز نمک زده شده بریزید و در آخر روی ظرف را با سرکه پر کنید تا ترشی به خوبی جا بیفتد. برای نگهداری از پیازترشی، جای خنکی انتخاب کنید تا جلوی کپک زدن و گندیدن آن را بگیرید.

ترشی پیاز قرمز
طرز تهیه ترشی پیاز قرمز
ترشی پیاز قرمز خوشمزه
ترشی پیاز قرمز مجلسی خلال شده
ترشی پیاز قرمز با سرکه سفید
پیاز ترشی
ترشی پیاز قرمز با لبو

طرز تهیه پیاز قرمز با کلم قرمز

وجود کلم در کنار پیازهای قرمز و سیب درختی سبز، طعم بی نظیری را به وجود می آورد که نمی شود از آن گذشت. کافیست گل کلم را به همراه سرکه سیب روی حرارت بجوشانید تا خامی شان از بین رود و در ادامه سیر، دانه فلفل و گشنیز و در صورت تمایل لبو را به آن ها اضافه کنید تا ترشی بی نظیری داشته باشید.

انواع مختلف ترشی
ترشی پیاز قرمز با کلم بنفش
ترشی پیاز بنفش مجلسی
ترشی کلم بنفش
ترشی پیاز قرمز خلال شده
ترشی پیاز قرمز خلال شده با بسته بندی فانتزی

ترشی پیاز قرمز خلالی

خلالی کردن پیازها برای ترشی، هم باعث می شود، سریع تر ترشی جا بیفتد و هم می شود از آن برای تزئین سالاد و غذا نیز استفاده کرد. پیازهای خلالی شده رنگ جذابی دارند که به شدت اشتها را تحریک می کنند، پس برای تبدیل کردن آن ها به ترشی بهتر است از سرکه های بی رنگ مثل سرکه انگور سفید یا سرکه برنج استفاده کنید تا ظرف های ترشی خوش رنگ و لعابی در آشپزخانه تان داشته باشید.

ترشی خلالی پیاز قرمز
ترشی پیاز قرمز خلالی
ترشی پیاز محلی
طرز تهیه ترشی پیاز خلالی

انواع ترشیجات خانگی
ترشی پیاز قرمزخلالی با کلم

 

چه زمانی فصل انداختن پیاز ترشی است؟

با نزدیک شدن به فصل سرما، خاطرات شیرینی مثل درست کردن انواع ترشی و شور برای همه ما زنده می شود. این مخلفات هیجان انگیز مثل ترشی لیته و ترشی پیاز قرمز، در کنار سبزیجات معطر، به عنوان جذاب ترین چاشنی ها کنار غذا می توانند سرو شوند.

ترشی پیاز قرمز چند روزه میرسه؟

ترشی پیاز قرمز، سریع تر از ترشیجات دیگر آماده خوردن می شود. کافیست چند روز در دمای معمولی اتاق و بعد از آن در جای خنک نگه داری اش کنید تا ظرف  زمانی در حدود ده روز کاملا آماده شود.

خواص ترشی پیاز قرمز چیست؟

پیاز خواص بسیار زیادی دارد که در ترکیب با سرکه سیب، خواصی مثل کاهش قند خون و کند کردن هضم غذا نیز پیدا می کند. اگر در پیاز ترشی، سیر نیز استفاده کنید؛ جلوی بیماری های قلبی و فشار خون را تا حد زیادی می توانید بگیرید و با این کار به سلامت جسم تان کمک زیادی خواهید کرد.

تفاوت پیاز ترشی قزوین با سایر پیاز ترشی ها در چست؟

تفاوت عمده ی پیاز ترشی های قزوین در سرکه آن است؛ زیرا قزوینی ها از سرکه ی انگور برای طعم دار کردن ترشی هایشان استفاده می کنند که باعث می شود طعم ترشی قزوین با سایر ترشی ها متفاوت شود. البته باید گفت که وجود نعناع و سیر نیز در خاص بودن طعم ترشیجات قزوین نیز بی تاثیر نیست.

رازهای ترد شدن پیاز ترشی چیست؟

  • خالص بودن سرکه و جوشاندن کافی آن
  • استفاده از انواع سبزی های معطر مانند شوید، نعناع و جعفری
  • استفاده از ظروف سفالی و چوبی به جای پلاستیکی
  • ادویه های مختلف مانند نمک، فلفل و خردل
  •  نگهداری درست از ترشی ها  و قرار دادن آن ها در جای خشک و خنک