چگونه ترشی شلغم درست کنیم؟

7,041

شلغم از دسته سبزیجاتی است که از خانواده کلم سانان بشمار رفته و دارای ارزش غذایی و مواد معدنی بسیار زیادی می باشد، از این رو از دسته سبزیجاتی بشمار می رود که مصرف آن در فصول سرد سال بسیار توصیه شده است. در مطلب امروز انواع مختلفی از طرز تهیه ترشی شلغم ساده، ترشی شلغم و چغندر قرمز، ترشی شلغم شیرازی، ترشی شلغم فرنگی، ترشی شلغم هندی را آموزش خواهید دید.

با شلغم چی میشه درست کرد؟

قطعا وقتی نام شلغم را می شنوید به یاد زمستان، سرماخوردگی و گلو درد می افتید و بوی تندی که از شلغم پخته بر روی اجاق گاز بلند می شود! اما واقعیت این است که از شلغم نه تنها به صورت آب پز بلکه به روش های مختلفی استفاده می شود و در کشورهای مختلف غذاهای متفاوتی به صورت خورشت، سوپ، گریل شده و حتی سرخ شده در کنار بسیاری از غذا ها استفاده می شود. در کشور ما از شلغم بیشتر به صورت آب پز و ترشی استفاده می شود که در ادامه می توانید طرز تهیه این ترشی خوشمزه را یاد بگیرید.

طرز تهیه ترشی شلغم و چغندر قرمز

برای تهیه این ترشی نیاز به مواد لازم به شرح زیر خواهید داشت:

 • شلغم ۵ عدد
 • چغندر قرمز (لبو) ۱ عدد
 • سیر، موسیر ۴ حبه
 • برگ بو ۲ عدد
 • سرکه سفید ۱ پیمانه
 • آب ۳ پیمانه
 • نمک ۳ ق چای‌خوری
 •  فلفل سیاه به مقدار لازم
طرز تهیه ترشی شلغم و چغندر قرمز
طرز تهیه ترشی شلغم و لبو
 1. برای این کار ابتدا باید شیشه هایی تمیز بدون کوچکترین نم و رطوبتی در اختیار داشته باشید.
 2. چعندر قرمز و و شلغم ها را ابتدا بشویید و پوست آنها را بگیرید.
 3. شلغم و چغندر پوست گرفته را به صورت خلالی خرد کنید.
 4. آب، سرکه و نمک را با یکدیگر مخلوط کرده و در ظرفی بریزید و آن را بجوشانید و اجازه دهید تا کمی خنک شود.
 5. در ظرف لایه به لایه از چغندر و شلغم و سیر و موسیر خرد شده و فلفل سیاه ریخته و سپس بر روی آنها از محلول سرکه و آب بریزید.
 6. این شیشه های ترشی باید در مدت زمان حدود ۱۰ روز در محلی تاریک قرار بگیرند و پس از آن به یخچال برای مدت زمان ۱۵ روز بقی بمانند.

طرز تهیه ترشی شلغم فرنگی/ ترشی شلغم هندی (سیب زمینی ترشی)

شاید ندانید اما سیب زمینی ترشی معروفی که در انواع ترشی مخلوط، ترشی گل کلم و … استفاده می شود نوعی شلغم بوده و با نام شلغم فرنگی و یا شلغم هندی و یا در کشور ما با نام شلغم شیرازی شناخته می شود. این ریشه را می توان در هر نوع از ترشی که تمایل داشت ریخته و یا به صورت تنها همراه با سرکه به یک ترشی خوشمزه و عالی تبدیل کرد.

سیب زمینی ترشی چیست؟
طرز تهیه ترشی سیب زمینی ترشی

برای تهیه ترشی شلغم فرنگی به مواد لازم زیر نیاز دارید :

 • ۲ لیوان سیب زمینی ترشی شسته و خرد شده
 • ۳ تا ۴ عدد فلفل سبز تند
 • ۳ تا ۴ حبه سیر
 • ۱/۲ لیوان شکر (دلبخواه)
 • ۳/۴ لیوان سرکه
 • ادویه ترشی و نمک به مقدار لازم
 • سبزی ترشی معطر اندکی
 1. سیب زمینی ترشی را بشویید و آن را به شکل دلخواه خرد کنید.
 2. برای تهیه این ترشی ابتدا سرکه و شکر را مخلوط کنید و بر روی حرارت قرار دهید، زماینکه به جوشیدن افتاد سیب زمینی ترشی را اضافه کرده و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه این مخلوط با یکدیگر بجوشد. سپس زیر آن را خاموش کرده و اجازه دهید تا کمی سرد شود. شکر در این مخلوط کمک می کند تا از تندی زیاد سرکه کاسته شود، برای همین اگر تمایلی به طعم شیرین این ترشی ندارید می توانید مقدار شکر را کم و یا کلا آن را حذف کنید.
 3. در این مرحل باید شلغم هندی های خود را همراه با سیر و سبزی ترشی و ادویه ترشی داخل ظروف تمیز بدون رطوبت ریخته و درب ظرف را ببندید.
 4. نکته : دقت داشته باشید که مخلوط سرکه باید کاملا روی سیب زمینی ترشی های شما را بگیرد در غیر اینصورت شاهد کپک در ترشی شلغم خود خواهید بود.

طرز تهیه ترشی شلغم ساده

از آنجا که شلغم دارای رنگ سفید است می توانید برای ظاهر بهتر شلغم از یک تکه چغندر قرمز استفاده کنید و رنگ صورتی زیبایی به ترشی خود بدهید. در غیر اینصورت می توانید شلغم را به همان رنگ سفید جذاب خود رها کرده و از خوردن آن لذت ببرید.

ترشی شلغم طرز تهیه کامل
طرز تهیه ترشی شلغم سفید
 1. یکی از روش های درست کردن ترشی شلغم ساده این است که پس از شستن و پوست گیری شلغم ها آنها را داخل کمی سرکه به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس شلغم ها را از داخل سرکه خارج کرده و به کمک یک تکه دستمال تمیز خشک کنید.
 2. حالا مقداری سیر، یک تکه برگ بو، موسیر، گلپر، دانه فلفل سیاه و کمی تخم گشنیز را با مقداری سرکه مخلوط کرده و بر روی شلغم های داخل ظرف بریزید.
 3. این ترشی باید برای مدت زمان ۱۵ روز در داخل یخچال بماند و سپس آماده برای سرو خواهد بود .

نکته : به ازای هر کیلو گرم سرکه یک قاشق غذاخوری نمک داخل ظرف بریزید.