چرا باید در انتخاب کفی کفش مناسب بیشتر دقت کنیم؟

6,679

تاثیر کفی کفش در درد پا و فعالیت های روزانه

تا حالا شده کفشی تهیه کنید که بسیار زیبا باشد اما زمانیکه آن را به پا می کنید احساس نا خوشایندی در آن داشته باشید؟ تا حالا شده که پس از یک پیاده روی هر چند کوچک احساس درد در ناحیه ی پا، مچ پا ، ساق ، زانو و یا ناحیه لگن را تجربه کنید و ندانید که منشا آن کجاست؟ یکی از دلایلی که این درد ها را برای شما ایجاد می کند نبود کفی مناسب برای کفش های شماست، کفی که استاندارد ساخته شده باشد و بتواند ساختار اصلی پای شما را حفظ کند. قطعا یکی از راه های درمان چنین درد هایی که در اثر پوشیدن کفش های نامناسب ایجاد می شود استفاده از کفی های استاندارد است. انواع کفی کفش بر اساس نوع ساخت به کفی ارتوپدی، محافظ قوس پا (Arch Support) و … دسته بندی می شود و تمامی آنها در بازار موجود هستند، در این باره مراکزی نیز وجود دارند که بر اساس کف پا شما کفی مناسب را برایتان خواهند ساخت.
انتخاب کفی کفش شما باید بر اساس مشکلات پاهایتان باشد، مثلا صافی کف پا ، خار پاشنه ، بانیون ، پای افراد دیابتی ، درد در ناحیه ی قوس پا ، درد های تاندون آشیل ، درد در ناحیه متاتارسال ، متاتارسالژیا و… همگی مشکلاتی هستند که به واسطه آنها کفی که تهیه می کنید متفاوت از یکدیگر می باشند.

دلایلی که شما را مجاب می کند تا از کفی کفش طبی استفاده کنید:

۱٫ شما زمان زیادی را برای ایستادن صرف می کنید که استفاده از یک کفی مناسب می تواند از درد های ایجاد شده بعدی در شما بکاهد.
۲٫ جلوگیری از ایجاد تاول
۳٫ جذب عرق پا
۴٫ درد های روزانه پا
۵٫ جلوگیری از ایجاد کف پای صاف و یا کف پای گود در کودکان
۶٫ بیماران دیابتی ، آرتروز و افرادی که پای حساس دارند باید برای بهبود در وضعیت گردش خون از کفی مناسب خود استفاده کنند.
۷٫ خار پاشنه، درد های ساق پا، درد پاشنه، شکستگی های ناشی از ضربه، نوروپاتی، سوپینیشن و پرونیشن بیش از حد، متاتارسالژیا
۸٫ افراد ورزشکار برای جلوگیری از ضربه های وارده به پا نیاز به کفی دارند

(برای مشاهده مطالب بیشتر به پورتال سبک زندگی آریسته مراجعه فرمایید.)

انواع کفی کفش

انواع کفی کفش به چند دسته محافظ قوس پا یا همان کفی های ارتوپدی، کفی های ژله ای، کفی های ورزشی و کفی فومی قوس اسفنجی تقسیم بندی می شوند.

کفی ارتوپدی

جزء پر طرفدارترین کفی های کفش بوده و به آنها کفی محافظ قوس کف پا (Arch Support) گویند، این نوع از کفی سخت و محکم بوده و به توازن توزیع وزن بدن بر روی پاها کمک می کند. ضربه های وارد به پا ناشی از دویدن و راه رفتن توسط این کفی ها قابل کنترل هستند.

کفی فومی قوس اسفنجی

مناسب کسانی که مشکلات کمتری در پای خود دارند، نسبت به کفی های ارتوپدی نرم تر هستند و در آنها برای پوشش دادن قوس پا از پد فومی استفاده شده است.

کفی فومی

صرفا جهت راحتی پا طراحی شده اند و تاثیر بسیار کمتری نسبت به کفی های ارتوپدی بر روی سلامت پا دارند. اگر مشکل خاصی در پایتان احساس نمی کنید اما در طول روز برای مدت زیادی راه می روید و یا سر پا می ایستید بهتر است حتما از کفی های فومی استفاده کنید تا در آینده با مشکلات پا روبه رو نشوید.

کفی ورزشی

از نظر طراحی بسیار تکنیکی تر از کفی های دیگر هستند، این نوع از کفی با توجه به نوع نیاز ورزشکاران طراحی های متفاوتی را شامل می شود.

کفی های ژله ای

این کفی ها به داشتن جذب کننده ضربه معروف هستند و به همین دلیل برای کسانی که خار پاشنه دارند نیز مناسب است .

از آنجاییکه در هنگام پوشیدن کفش های پاشنه بلند امکان استفاده از کفی های طبی در بسیاری از موارد وجود ندارد، لذا توصیه می کنیم از پوشیدن این نوع از کفش ها خودداری کنید و اگر اصرار به پوشیدن آنها دارید پاشنه هایی بسیار کوتاه را انتخاب کنید که امکان استفاده از کفی مناسب در داخل آنها امکان پذیر باشد. از این رو کفی های ژله ای برای استفاده در این مدل از کفش ها بهتر بوده و راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.