آیا طب سوزنی در تسکین آرتروز موثر است؟ تاثیرات طب سوزنی در بیماری آرتروز

90

طب سوزنی نمی‌تواند آرتروز را به طور قطعی درمان کند اما در تسکین دردهای ناشی از آن موثر است. در واقع پزشکان آن را به عنوان طب مکمل در کنار طب مدرن توصیه می‌کنند. آرتروز بیماری است که حالتی پیشرونده دارد، یعنی راهکاری برای متوقف کردن این بیماری مفصلی وجود ندارد. روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی، ماساژ درمانی،‌ دارو درمانی و طب سوزنی باعث می‌شوند تا بیماری رشدی کُند و قابل کنترل داشته باشد. این مقاله به تاثیرات طب سوزنی بر آرتروز پرداخته است.

طب سوزنی چگونه باعث تسکین آرتروز می‌شود؟

براساس طب سنتی چینی، انرژی به نام «چی» انرژی حیاتی بدن است که از طریق ۲۰ کانال در بدن جریان دارد. زمانی که این کانال‌های انرژی مسدود می‌شوند، انسان دچار درد و بیماری خواهد شد. طب سوزنی با تحریک این کانال‌ها به جریان یافتن و تعادل انرژی «چی» در بدن کمک می‌کند. به همین دلیل بیماران پس از آن احساس آرامش دارند.

واقعیت این است که علم پزشکی مدرن انرژی «چی» را قبول ندارد، با این حال تاثیر مثبت طب سوزنی بر بدن را نیز انکار نمی‌کند. پزشکان بر این باور هستند که این تکنیک درمانی «مکانیسم‌های فیزیولوژیکی» بدن را تحریک می‌کند. زمانی که سوزن در نقطه‌ای خاص از بدن فرو می‌رود، در طناب نخاعی به مغز سیگنال ایجاد می‌شود. این امر باعث تولید «اندورفین (endorphins)، انکفالین (enkephalin) و کورتیزول (Cortisol)» خواهد شد که نوعی انتقال‌دهنده عصبی هستند. آنها باعث کاهش درد و التهاب در بدن می‌شوند. در واقع این تکنیک با شکستن «چرخه درد» باعث می‌شود تا بیمار در طولانی مدت دچار دردهای آرتروز نشود.

با این حال چه انرژی «چی» باشد و چه «مکانیزم‌های فیزیولوژیکی»، برخی بیماران از طب سوزنی برای درمان و کنترل آرتروز تجربه خوبی داشته‌اند. میزان تاثیر آن به شدت و نوع آرتروز بستگی دارد. برای این منظور حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

برای مشاوره آنلاین با پزشکان متخصص در استان تهران می‌توانید همین حالا به سایت درمانکده مراجعه کنید. این مجموعه بیش از ۵۰ تخصص پزشکی را پوشش داده است. برای ثبت درخواست کافی است در سایت اصلی این مجموعه تخصص پزشکی مورد نظر را تایپ و جستجو کنید. این مجموعه پل ارتباطی شما با بهترین دکتر گوارش ایران،‌ متخصص ارتوپدی، غدد و متابولیسم، متخصص کودکان و… است.

درمانگری که در حال فرو کردن سوزن‌های طب سنتی به پشت و کمر بیمار است.

مزایای طب سوزنی در درمان آرتروز چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید طب سوزنی نمی‌تواند باعث غضروف‌سازی شود یا از سایش استخوان‌ها به یکدیگر جلوگیری کند اما می‌تواند نتایج مثبت زیر را به همراه داشته باشد:

  • افزایش سلامتی عمومی
  • بهبود کیفیت زندگی
  • کاهش درد
  • افزایش دامنه حرکت مفاصل

ممکن است بپرسید آیا طب سوزنی باعث می‌شود که دردهای آرتروز برای همیشه از بین بروند؟ جواب این سوال به نوع آرتروز و سبک زندگی شما بستگی دارد. هر چقدر سبک زندگی سالم‌تری داشته باشید به همان اندازه در کنترل این بیماری موفق‌تر خواهید بود و از نتایج طب سوزنی بیشتر بهره می‌برید.

برای مشاوره و رزرو آنلاین نوبت از دکتر ارتوپدی می‌توانید از خدمات آنلاین سلامت درمانکده استفاده کنید. دریافت نوبت آنلاین در این مجموعه رایگان است یعنی بابت آن هزینه اضافی پرداخت نمی‌کنید. لطفا به سایت این مجموعه مراجعه و تخصص «ارتوپدی» را جستجو کنید تا در کوتاه‌ترین زمان لیست پزشکان متخصص ارتوپدی در تهران در اختیار شما قرار گیرد. این لیست شامل آخرین اطلاعات تماس پزشکان و ساعات نوبت‌دهی آنهاست. با بررسی اطلاعات می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن، نوبت ویزیت دریافت کنید.

آیا طب سوزنی برای درمان و تسکین آرتروز ایمن است؟

طب سوزنی مانند همه تکنیک‌های درمانی در کنار مزایا، خطراتی نیز دارد که البته نگران‌کننده نیستند، به طور کلی این تکنیک درمانی ایمن است. با این حال ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:

  • احساس درد، کبودی و حتی خونریزی در محل فرورفتگی سوزن‌ها
  • سرگیجه
  • درمانگر از سوزن‌های یکبار مصرف استفاده می‌کند به همین دلیل خطر عفونت و انتقال بیماری بسیار کم است؛ مگر اینکه سوزن‌ها آلوده باشند.
  • در موارد بسیار نادر احتمال شکستن سوزن‌ها و آسیب اندام‌های داخلی نیز وجود دارد.
  • ناراحتی‌های معده
درمانگری که در حال فرو کردن سوزن‌های طب سنتی به پشت و کمر بیمار است.

یک جلسه طب سوزنی برای درمان آرتروز چگونه است؟

درمانگر قبل از انجام طب سوزنی برای تسکین آرتروز، سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. همچنین یک معاینه فیزیکی مختصر از مفاصل را انجام خواهد داد. سپس با توجه به اینکه قرار است سوزن‌های نازک در کدام قسمت بدن فرو روند، ممکن است به پشت یا روی شکم بخوابید.

متخصص سوزن‌های استریل شده را در عمق‌های مختلف در بدن فرو می‌کند. این سوزن‌ها ۱۰ برابر نازک‌تر از سوزن‌های تزریق یا خونگیری هستند. هنگام فرو کردن آنها، بیشتر از آنکه درد داشته باشید، حس گزگز خواهید داشت. سوزن‌ها به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در بدنتان قرار می‌گیرند و سپس متخصص طب سوزنی همه آنها را خارج می‌کند. اینکه به چه تعداد جلسه درمان نیاز دارید به نوع و شدت بیماری بستگی دارد.(منبع: سایت verywellhealth )

راهنمای دریافت مشاوره و نوبت آنلاین از بهترین دکتر متخصص ارتوپدی در تهران

برای دریافت نوبت و مشاوره آنلاین از پزشکان متخصص در تهران انتخاب‌های متعددی دارید؛ اما درمانکده انتخابی مطمئن برای شماست. رضایت کاربران نشان‌دهنده موفقیت ماست. این مجموعه با پزشکان متعهد و باتجربه همکاری دارد. برای دسترسی به لیست پزشکان طرف قرارداد درمانکده، کافی است همین حالا در سایت این مجموعه نام تخصص پزشکی را جستجو کنید. مشاوره آنلاین پزشکی درمانکده به صورت متنی، صوتی و تصویری است و مهم‌تر اینکه محدودیت جغرافیایی ندارد. یعنی ساکنین شهرستان‌ها نیز می‌توانند با پزشکان متخصص در تهران مشاوره آنلاین داشته باشند. همچنین می‌توانید از خدمت آزمایش در محل درمانکده نیز استفاده کنید.