پیوند بین روش های زیبایی و مولتیپل اسکلروزیس: کشف اسطوره ها

18

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی مزمن است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و با التهاب، دمیلینه شدن و تخریب عصبی مشخص می شود. همانطور که محققان به کشف محرک های بالقوه ام اس ادامه می دهند، سوالاتی در مورد ارتباط بین روش های زیبایی و شروع یا تشدید بیماری مطرح شده است. در این مقاله، ما به وضعیت فعلی دانش علمی پیرامون این موضوع بحث برانگیز خواهیم پرداخت.

آشنایی با مولتیپل اسکلروزیس

قبل از پرداختن به ارتباط ادعایی بین روش های زیبایی و ام اس، درک ام اس چیست ؟ بسیار مهم است. ام اس در درجه اول غلاف میلین، پوشش محافظ رشته های عصبی در سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که میلین آسیب می بیند، ارتباط بین مغز و بقیه بدن مختل می شود که منجر به مجموعه ای از علائم مانند خستگی، مشکل در راه رفتن، بی حسی یا گزگز و مشکلات هماهنگی می شود.

روش های زیبایی و ام اس: افسانه یا واقعیت؟

روش‌های زیبایی متعددی مانند تزریق بوتاکس، پرکننده‌های پوستی و درمان‌های مختلف لیزر در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند. با این حال، این نگرانی ظاهر شده است که این مداخلات ممکن است با ایجاد یا تشدید ام اس مرتبط باشد. جامعه علمی به شدت این ارتباط را مورد بررسی قرار داده است، و تا زمان قطع دانش من در سپتامبر ۲۰۲۱، هیچ مدرک قطعی از رابطه علی بین روش های زیبایی و ام اس پشتیبانی نمی کند.

بوتاکس و ام اس

بوتاکس، یک نوروتوکسین مشتق شده از کلستریدیوم بوتولینوم، معمولا در روش های زیبایی برای کاهش چین و چروک و خطوط ریز استفاده می شود. برخی سوالاتی را در مورد ارتباط بالقوه بین تزریق بوتاکس و ام اس به دلیل مکانیسم اثر آن که شامل مسدود کردن سیگنال های عصبی است، مطرح کرده اند.

با این حال، تحقیقات شواهد قطعی برای حمایت از ارتباط مستقیم بین بوتاکس و توسعه یا پیشرفت ام اس ارائه نکرده است. توجه به این نکته ضروری است که اثرات بوتاکس موضعی و موقتی است و احتمال تأثیر سیستمیک را کمتر می کند.

پرکننده های پوست و ام اس

پرکننده‌های پوستی، موادی که برای افزایش حجم و کاهش چین و چروک زیر پوست تزریق می‌شوند، در رابطه با ارتباط احتمالی آنها با ام‌اس نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در حالی که برخی گزارش‌های موردی نشان می‌دهند که یک رابطه زمانی بین تزریق فیلر پوستی و شروع یا تشدید MS وجود دارد، اما این مشاهدات ارتباط علی را ایجاد نمی‌کنند. مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یک ارتباط واقعی وجود دارد یا اینکه آیا این موارد تصادفی هستند مورد نیاز است.

روش های لیزر و نور

در روش‌های مختلف زیبایی از لیزر و فناوری‌های مبتنی بر نور برای جوان‌سازی پوست و رفع موهای زائد استفاده می‌شود. نگرانی هایی در مورد تأثیر بالقوه این درمان ها بر افراد مبتلا به ام اس یا مستعد ابتلا به ام اس مطرح شده است. تا به امروز، هیچ مدرک قطعی دال بر ارتباط علنی بین لیزر یا روش های زیبایی مبتنی بر نور و ایجاد یا تشدید ام اس وجود ندارد.

رابطه لمینت دندان و ام اس

لمینت دندان معمولاً به لایه‌های نازکی از مواد، اغلب پرسلن یا رزین کامپوزیت اطلاق می‌شود که برای اهداف زیبایی، مانند بهبود ظاهر و دوام آن‌ها، به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری عصبی است که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد و ارتباط مستقیمی با لمینت های دندانی ندارد. و شما بهتر است با مزایای لمینت دندان به صورت کامل آشنا شوید.با این حال، اگر “MS” هیچ گونه ارتباطی با لمینت ندارد و نیازی نیست شما نگران باشید.

جمع بندی

بر اساس جدیدترین درک علمی، هیچ مدرک قطعی برای حمایت از ارتباط علنی بین روش های زیبایی و ایجاد یا تشدید مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد. با این حال، پیچیدگی ام اس و ماهیت متنوع مداخلات زیبایی مستلزم ادامه تحقیقات و هوشیاری است. افرادی که رویه های زیبایی را در نظر می گیرند باید با متخصصان مشورت کنند و محققان باید مطالعات بیشتری را برای بررسی قطعی هرگونه ارتباط بالقوه بین مداخلات زیبایی و ام اس انجام دهند. تا آن زمان، تکیه بر اطلاعات مبتنی بر شواهد و تقویت گفتگوی مداوم بین جوامع پزشکی و آرایشی برای اطمینان از ایمنی و رفاه بیمار بسیار مهم است.