بوستان باغ ایرانی تهران

2,478

باغ ایرانی دارای مشخصه های مختص به خود است و دقیقا با همین مشخصه هاست که تبدیل به یک باغ ایرانی می شود؛ در کشور باغ های ایرانی بسیاری وجود دارد، یکی از باغ های ایرانی بسیار زیبا و دلگشا که توانسته حال و هوایی متفاوت به شهر تهران بدهد باغ ایرانی ده ونک است، با معرفی این باغ و راه های رسیدن به آن همراه با ما باشید.

باغ ایرانی چیست؟

تاریخچه بوستان باغ ایرانی تهران در ده ونک
بوستان باغ ایرانی کجاست؟

بوستان باغ ایرانی در واقع باغی است که شکل و ساختار آن مختص به ایرانی هاست؛ باغی که دارای سه مشخصه اصلی بوده که همین مشخصه منجر به تفاوت آن با دیگر باغ های موجود در کشو رهای مختلف می شود. باغ ایرانی در جایی ساخته می شود ;i جوی آبی در آن جاری باشد، یعنی هیچ باغ ایرانی وجود ندارد که در آن محل گذر آب مشخص نباشد. دومین مشخصه باغ ایرانی این است که این نوع از باغ با دیوارهایی بلند محصور می شود، و سومین مشخصه وجود استخر آب در داخل عمارت تابستانی باغ است که در مرکز عمارت قرار می گیرد.

معرفی بوستان باغ ایرانی تهران

تاریخچه بوستان باغ ایرانی تهران، ده ونک
تاریخچه باغ ایرانی ده ونک

ده ونک یکی از مناطق قدیمی تهران است که در گذشته به این شکلی که مشاهده می کنید در آن خبری از ساختمان ها و مراکز تجاری بلند قد نبود. باغ های شمال تهران بخشی در ده ونک قرار میگرفتند و دقیقا همان ها بودند که مناطق خوش آب و هوای ایران را تشکیل می داند. باغ ایرانی تهران دارای ابهت بسیار زیادی است به شکلی که وقتی وارد خیابانی که باغ در آن قرار گرفته است می شوید این ابهت چشمان شما را خواهد گرفت. در واقع باغ ایرانی ده ونک ساخته شده تا یادآور روزگاران گذشته این منطقه باشد. در این باغ نیز مشخصه های باغ ایرانی قرار دارد، دورتا دور باغ ایرانی ده ونک را دیوار های بلندی احاطه کرده است. در این بین فواره های زیبایی که در وسط باغ ایرانی قرار گرفته است، قدم زدن عصرگاهی در کنار آب راه های آن را لذت بخش تر می کند.

تاریخچه و اشنایی با معماری باغ ایرانی ده ونک تهران

طراحی و ساخت این باغ زیبا توسط مهندس علی مهتاری مختاری در دهه های پیش انجام شده است. در طراحی این باغ از درختان کهن قدیمی باغ پیشین استفاده شد، این درختان قدیمی در کنار گونه‌های گیاهی  همچون برگ نو، برگ بو، زرشک، شیر خشت، مورد، پیراکانتا، انواع رز و نسترن و بوته‌های فصلی بسیار خودنمایی می کنند. برای طراحی این باغ از همان معماری سنتی استفاده شد، همان مشخصه های قدیمی که در باغ های ایرانی وجود داشت در باغ ایرانی تهران نیز رعایت شد. سه ورودی برای این باغ در نظر گرفته شده است، هر یک از این سه ورودی دارای سر در های مخصوص به خود هستند؛ در این باغ شاهد حوض های متعدد به سبک های هندسی هستید، چیزی که در معماری سنتی ایرانی بسیار برای آن ارزش قایل می شدند همین حوض ها و جوی های آب روان بود. در کنار این حوض ها در وسط باغ نیز عمارت یا کوشک با رعایت تقارن در طراحی قرار گرفته است که باعث شده تا باغ ایرانی تهران یک مقصد بسیار زیبا و جذاب برای پایتخت به شمار برود.

مسیر پیاده روی در بوستان باغ ایرانی تهران
آشنایی با معماری بوستان باغ ایرانی ده ونک تهران

در این باغ ۳٫۵ هکتاری شاهد ردیف های متفاوتی از کاج و سرو سیمین خواهید بود، در تمامی قسمت های باغ حوض های کوچک با فواره هایی زیبا جای خوش کرده اند تا لذت یک پیاده روی دلچسب را برای شما بیشتر کنند. در این باغ بخش های متفاوتی در نظر گرفته شده است، قسمتی از این باغ به زمین بازی کودکان و وسایل تندرستی اختصاص یافته است، به علاوه اینکه آلاچیق های مختلفی نیز در آن در نظر گرفته شده است که همانند دیگر پارک های موجود در کشور امکان پهن کردن زیر انداز در آنها برای شما فراهم می باشد.

باغ ایرانی کجاست و چگونه با مترو به انجا برویم

آدرس بوستان باغ ایرانی، این باغ در  خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری قرار گرفته است و برای رسیدن به آن توسط مترو بهتر است خود را به ایستگاه صادقیه رسانده و از آنجا سوار بر تاکسی و یا اتوبوس های ونک شوید.

تصاویر سروستان باغ ایرانی تهران

این باغ ایرانی در فصل بهار دارای لاله های رنگین بسیار زیادی است که تبدیل به جشنواره گل شده و خیلی از مردم را به یاد هلند که کشور گل اروپاست می اندازد. این زیبایی ها تنها مختص بهار نبوده و در دیگر فصل های سال نیز می توانید زیباترین طبیعت را در باغ ایرانی تهران شاهد باشید.

باغ ایرانی تهران در فصل بهار و تابستان

عکس های باغ ایرانی در فصل بهار
عکس های باغ ایرانی تهران ده ونک در فصل بهار
ساعت بازدید و آدرس باغ ایرانی ده ونک
عکس های باغ ایرانی در فصل تابستان
عکس بوستان باغ ایرانی تهران در فصل پاییز
عکس های باغ ایرانی تهران در فصول مختلف
باغ ایرانی چیست و آدرس باغ ایرانی تهران در ده ونک کجاست
عکس باغ ایرانی تهران در خیابان شیخ بهایی