استرس در بارداری

0 451

استرس پیر و جوان نمی شناسد، و مسئله ای است که این روزها همه گیر شده. اما استرس در بارداری یکی از مسائل بسیار شایع در خانم های باردار است. اضطراب بارداری به دلایلی مختلف از جمله سلامت جنین گرفته تا جنسیت جنین، زایمان ، مدرسه و دانشگاه، استرس هایی که بدلیل عصبانیت در بارداری به دلایلی مختلف ایجاد می شود،ترس ناگهانی در دوران بارداری که می تواند یکی از عوامل بروز استرس در مادر باشد همگی می تواند مادر و جنین را دچار عوارض مختلفی کند.

عموما استرس قبل از بارداری به سراغ مادر آمده و تا پایان بارداری همراه او خواهد بود. واقعیت این است که مقداری کم از استرس به دلیل تغییرات هورمونی طبیعی بوده و اگر کنترل شده باشد هیچ ایرادی ندارد اما استرس های زیاد نگران کننده خواهند بود. 

استرس و تاثیرات آن بر بارداری

  1. استرس دوران بارداری ریسک ابتلا به بیماری فشار خون بالا و مشکلات قلبی را افزایش میدهد.
  2. استرس باعث ایجاد بی خوابی ، سردرد ، کاهش اشتها و در نتیجه نتیجه نامطلوب روی جنین میشود.
  3. استرس همچنین باعث افزایش احتمال زایمان زودرس می شود که خود زایمان زودرس هم عواقب زیادی مثل نارس بودن جنین وزن کم هنگام تولد و… دارد.
  4. سیستم ایمنی بدن مادر باردار در اثر استرس ضعیف میشود در نتیجه احتمال ابتلا به انواع عفونت ها زیاد میشود.
  5. استرس بارداری باعث میشود جنین در دوران کودکی و حتی بزرگسالی دچار مشکلاتی مثل اختلال در حرف زدن ، ترس و حتی شب ادراری شود.
  6. استرس،اثرات روحی نامطلوبی روی جنین می گذارد.اخیرا تحقیقات نشان داده ، مادرانی که طی بارداری استرس زیادی داشته اند هوش نوزاد شان در مقایسه با نوزاد های دیگر کمتر است.در واقع دوران بارداری برای
  7. جنین یک دوره مهم و حیاتی و تاثیرگذار در زندگی آینده او خواهد بود.یعنی آینده نوزاد از دوران جنینی تاثیر می پذیرد.
  8. هرچه مادر در بارداری خود خوشحال تر و آرام تر باشد نوزاد آرامتری خواهند داشت.یعنی نوراد بی قرار نیست راحت میخوابد راحت شیر میخورد و…(البته اگه مشکل دیگه ای مثل ریفلاکس ، کولیک و.. نداشته باشد.)

چگونه در بارداری آرامش داشته باشیم ؟

۱٫سعی کنید هروقت شرایط تولد فرزند از لحاظ مادی و روحی ، در زندگی مشترک تان، داشتید اقدام به بارداری کنید.
۲٫اگر احیانا بارداری تان ناخواسته است باید بدانید که استرس و ناراحتی هیچ مشکلی را حل نمیکند و قبول کنید که خواست خدا به همه چیز اولویت دارد.
۳٫همسرتان را از نگرانی ها و دل مشغولی هایتان باخبر کنید.مطمعن باشید او هم مثل شما نگران است.با حرف زدن می توانید تا حد زیادی از مسائل را حل کنید و آرام تر شوید.
۴٫سعی کنید تنها در منزل نمانید که فکر و خیال به سراغتان بیاید.
۵٫اگر شاغل هستید هروقت احساس ناراحتی کردی یا تحت تاثیر تنش های کار قرار گرفتید مرخصی استعلاجی بگیرید وکار مورد علاقه تان را در آن روز انجام دهید.
۶٫اگر بارداری بدون مشکلی دارید روزانه ۳۰-۶۰ دقیقه ورزش کنید.(شنا ، پیاده روی و یا ورزش های دوران بارداری) ورزش باعث می شود هورمون اندورفین در بدن بالا رود و شما شاداب تر باشید.ریلکسیشن و یوگا هم به آرامش داشتن شما کمک میکند.
۷٫خواب خوب و کافی داشته باشید سعی کنید شبا به موقع بخوابید و خلاصه از میزان استراحت خود کم نکنید.
۸٫اگر مسعله ای باعث ناراحت شدن تان شد نفس عمیق بکشید و خودتون راسرگرم انجام کار کنید.
۹٫اگر بارداری سخت و مشکلی دارید به خدا توکل کنید یادتان باشد برگی از درخت نمی افتد مگر به خواست و اراده او.
۱۰٫تغذیه سالمی داشته باشید تا به اندازه وزن اضافه کنید.تغییراتی که در بارداری روی بدنتان ایجاد می شود باعث می شود فکر کنید ، شاید دیگر اندام ظاهری تان مثل قبل نمی شود . این موضوع یه مسعله طبیعی است.و مطمعن باشید تاحدود زیادی اضافه وزن بارداری تان ازبین میرود به خصوص اگر روزانه ورزش انجام دهید.
۱۱٫انتخاب نوع زایمان مسعله ای استرس زا برای تعداد زیادی از مادران باردار است.پیشنهاد میکنم برای این موضوع اول از همه در مورد دو نوع زایمان اطلاعات کافی کسب کنید بعد شرایط خود را بسنجید و نهایتا به یک تصمیم نهایی برسید.
۱۳٫در واقع باید بدانید دیگر شما فقط خانم خونه نیستید شما مادر شده اید و برای مادر شدن لازمه سختی هایی رو تحمل کنید.(بی دلیل نیست که میگن بهشت زیر پای مادران است.)