طرز تهیه ادویه مخصوص ترشی

ترکیب ادویه ترشی لیته، هفت بیجار، پیاز ترشی، ترشی انبه و ...

مهم ترین ادویه جات ترشی
43,148

ادویه ترشی شامل چیست ؟

ادویه جات ترشی از مخلوط چند ادویه آسیاب شده تهیه می شود. اگر اهل درست کردن انواع اقسام از ترشی ها باشید باید بدانید که اصلی ترین طعم و مزه به ترشی شما را همین ادویه ترشی خواهد داد. بیشتر خانواده های ایرانی ترشی گل کلم و یا هفت بیجار و خیار شور خانگی درست می کنند، ترشی هایی که بدون ادویه ترشی هیچ طعم و مزه خوشایندی نخواهد داشت. خواص ادویه ترشی بر هیچ کس پوشیده نیست، جالب است بدانید که ادویه ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که آگر آنها را در شرایط مناسب نگهداری کرده و به صورت تازه مصرف کنید می توانید از خواص و آنتی اکسیدان های بیشمار آنها بهره مند شوید.

طرز تهیه ادویه ترشی هندی، لیته، ترشی کلم و هویچ
خواص ادویه ترشی چیست؟

ادویه های زیادی وجود دارند که می شود برای ترشی های مختلف از آن ها استفاده کرد اما انتخاب اینکه چه ادویه هایی برای هر ترشی مورد نیاز است، تا حدودی سلیقه ای است. مسلما استفاده از سبزی ترشی در کنار سرکه و مواد دیگر، باعث خوش طعم شدن ترشی می شود و اشتهای اعضای خانواده را برای هر غذایی بالا می برد. ادویه و چاشنی ها علاوه بر اینکه طعم دهنده ی بسیار خوبی برای ترشی ها هستند، خواص بسیار زیادی نیز دارند؛ مثلا تمبر هندی، باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش شده و به سلامت قلب کمک می کند و فلفل که التیام بخش بسیاری از دردها مانند آرتروز و گرفتگی ریه است و به حفظ و ایمنی بدن کمک می کند.

امروز می خواهیم طرز تهیه ادویه ترشی گل کلم را برای شما آموزش دهیم، ادویه ای که می توانید به عنوان ادویه ترشی هفت بیجار و یا ادویه ترشی مخلوط، لیته، ترشی پیاز قرمز ، ترشی مارچوبه، ترشی شلغم و هر نوع ترشی که مد نظر داشتید استفاده کنید.

ادویه ترشی مخصوص مشترک بین همه ترشی ها

 • گلپر ۱۰ قاشق چایخوری (پودر)
 • پودر تخم گشنیز ۵ قاشق چایخوری
 • دارچین ۱ قاشق چایخوری
 • پودر زیره سبز ۲ قاشق چایخوری
 • جوز هندی ۱ قاشق چایخوری
 • فلفل سیاه ۱ قاشق چایخوری
 • فلفل قرمز ۱ قاشق چایخوری
 • رازیانه ۱ قاشق چایخوری (پودر)
 • سبزی ترشی ۴ قاشق چایخوری (به نسبت مساوی از مرزه، ترخان، گشنیز و نعنا خشک)
 • زردچوبه ۱قاشق چایخوری
 • سیاه دانه ۱قاشق چایخوری
 • بادیان ۱قاشق مرباخوری
 • میخک ۱قاشق مرباخوری

طرز تهیه ادویه ترشی هفت بیجار، مخلوط، گل کلم و …

تمامی مواد را به خوبی آسیاب کنید و سپس با یکدیگر مخلوط کنید. از آنجاییکه گلپر عطر ویژه ای دارد آن را از دستور حذف نکنید، اما یادتان باشد مقدار آن از چیزی که در مواد لازم است بیشتر نباشد؛ چراکه هم بر عطر ادویه های دیگر غالب شده و هم برای زنان باردار مضر است. پس از مخلوط کردن ادویه ها لازم است آنها را داخل ماهیتابه ریخته و حدود ۲ دقیقه بر روی حرارت ملایم قرار دهید. پس از آن مواد را داخل ظرف در دار در جای خشک و تاریک قرار دهید. از این ادویه برای هر نوع ترشی خصوصا ترشی هفت بیجار که با موادی همچون  بادمجان ، سیب زمینی ترشی،  هویج ،  گل کلم متوسط ،  گوجه فرنگی ،  فلفل دلمه ای ،  کلم قرمز کوچک ، سیر ،  سبزیجات ، نمک ، سرکه و فلفل درست می شود هم می توانید استفاده کنید.

انواع ادویه ترشی
گلپر، تخم گشنیز، دارچین،زیره سبز، جوز هندی، فلفل سیاه، فلفل قرمز، رازیانه  سبزی

ادویه ترشی انبه

یکی از ترشی های بسیار خاص و خوشمزه ای که در ایران تهیه می شود، ترشی انبه است. ترشی انبه در واقع به ترشی و شوری دیگر ترشی ها همچون هفت بیجار و یا گل کلم نیست بلکه با هر قاشق از آن می توانید طعم ترش و شیرین خاصی را بر روی زبان خود حس کنید. جالب است بدانید تنها طعم دهنده و ادویه ترشی انبه تمبر هندی، گلپر، تخم گشنیز، آب لیمو و سیاه دانه است. اگر تمایل دارید تا این ترشی خوشمزه خانگی با انبه را تهیه کنید اینجا کلیک کنید.

ادویه ترشی مخلوط خانگی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند ترشی را در خانه درست کنند و از موادی که مطابق با ذائقه شان هست در ترشی شان استفاده کنند. ترشی مخلوط مجلسی، همان طور که از نامش پیدا است ترکیبی از انواع سبزیجات و صیفی جات است. گل کلم، فلفل دلمه، کرفس، لوبیا سبز، هویج، سیر، بادمجان، پیاز و سیب زمینی ترشی، موادی هستند که قبل از استفاده در ترشی، باید تمیز شسته و خرد شوند و بعد از خشک شدن کاملشان به همراه سرکه و ادویه جات دیگر در ظرف مناسبی ریخته شده  و نگهداری می شوند.

ادویه ترشی بادمجان شکم پر

سیر، هویج، فلفل و سبزی های ترشی بادمجان مثل نعناع و ترخون و مرزه، مهم ترین چاشنی های ترشی بادمجان به حساب می آیند که باید به اندازه و مطابق با دستور پخت از آن ها برای ترشی تان استفاده کنید. علاوه بر ادویه های بالا، بعضی افراد از گلپر و فلفل سیاه نیز برای ترشی هایشان استفاده می کنند.

ادویه ترشی گل کلم

شاید باورتان نشود اما استفاده از ادویه ترشی مخصوص برای تمامی ترشی ها مجاز بوده و به نوعی این ادویه یک طعم دهنده همه کاره به حساب خواهد آمد. برای ترشی کلم به سادگی می توانید از دستور ادویه ای که در ابتدای متن گفته شده استفاده کرده و بهترین ترشی گل کلم خانگی را داشته باشید.

انواع ادویه و سبزی ترشی
ادویه های خوش طعم برای انواع ترشی ها

ادویه ترشی زیتون

چاشنی این ترشی از سبزیجات معطری مانند جعفری و نعناع و تعداد زیادی زیتون و نمک و فلفل درست می شود و برخی برای طعم بهتر در ترشی زیتون از قارچ نیز استفاده می کنند؛ که باید خیلی خوب با یکدیگر مخلوط و قبل از سرو کردن در یخچال نگه داری شوند. استفاده از سس چیلی در کنار زیتون منجر به طعمی بهشتی و بسیار خوشمزه خواهد شد. یکی دیگر از ادویه هایی که به سادگی می توانید در کنار ادویه مخصوص ترشی استفاده کنید پودر انبه است که باید آن را از عطاری ها تهیه کنید. طعم ترش و تند خاص این ادویه در کنار ادویه مخصوص ترشی که ابتدا آموزش دیدید کمک می کند تا طعم متفاوت و هیجان انگیز دیگری را تست کنید.

ادویه ترشی هفت بیجار

ترشی هفت بیجار یکی از ترشی های خاصی است که ممکن است در شهر های مختلف و با روش های مختلفی تهیه شود، اما جالب است بدانید که نام این ترشی به دلیل استفاده از هفت ادویه و هفت ماده اصلی انتخاب شده است. برای تهیه ادویه ترشی هفت بیجار نیاز به پودر گلپر ، فلفل سیاه، جوز هندی، پودر رازیانه، پودر تخم گشنیز، پنج قاشق چای‌خوری، پودر زیره سبز، سبزی خشک (به نسبت برابر مرزه، ترخون، گشنیز و نعنا خشک) خواهید داشت.

طرز تهیه ادویه شور خانگی

درست کردن یک شور خانگی از هر چیزی که فکرش را بکنید ساده تر است، شاید باورتان نشود اما تنها ادویه و طعم دهنده شور نمک، فلفل، ترخان، جعفری، شوید تازه و سیر است و تمام! برای تهیه یک شور خانگی خوشمزه می توانید اینجا کلیک کنید.

طرز تهیه ادویه ترشی خیارشور
ادویه ترشی فلفل چیست؟

راز داشتن ترشی های خوشمزه تر

یادتان باشد برای تهیه ادویه بهتر است خودتان دست بکار شوید، چراکه هیچ ادویه آماده ای همانند آن چیزی نیست که خودتان در خانه تهیه می کنید. ادویه ترشی به صورت آماده در عطاری ها موجود است، اما توصیه می کنیم این ادویه را خودتان در خانه دست کنید، چراکه طبیعی تر بوده و اطمینان بیشتری نسبت به ترکیبات آن خواهید داشت، در ضمن ادویه ای که خود تهیه می کنید دارای عطر بسیار بیشتر و خوش تری خواهد بود و در نهایت در طعم و مزه ترشی شما تاثیر بیشتری خواهد گذاشت؛ اگر از طعم ادویه ای خاص بیشتر لذت می برید می توانید کمی در اندازه های مواد دستکاری کنید و این تا کمی سلیقه ای خواهد بود، اما اندازه های استاندارد به شرحی است که در بالا گفته شد.