پیش بینی وضعیت آب وهوای شیراز

شیراز - جاینت
2,838

درباره آب و هوای شیراز چه می دانید؟ استان فارس یکی از زیباترین استان های کشورمان است که از نظر هواشناسی کشور برای آن سه ناحیه آب و هوایی در نظر گرفته شده است. ناحیه کوهستانی شمال، شمال باختر و باختر، ناحیه مرکزی، ناحیه جنوب و جنوب خاوری از دسته بندی های آب و هوایی استان فارس است که در مطلب امروز به آنها خواهیم پرداخت. برای مشاهده مطالب بیشتر ایران گردی کلیک کنید.

وضعیت آب وهوای شیراز در تابستان

بررسی وضعیت آب وهوای شیراز در ده روز آینده
وضعیت آب وهوای شیراز در ۲۴ ساعت اینده

برای سفر به شیراز بهترین زمان فصل بهار است، چراکه نه از گرمای شدید تابستان خبری بوده و نه از سرمای زمستان، در این فصل شما می مانید و شیراز و عطر خوش بهار نارنج… همانطور که می دانید شیراز از دیدنی ترین شهر های ایران بوده و در تابستان هوایی گرم دارد. ناحیه مرکزی استان فارس که شیراز است دارای آب و هوایی گرم و معتدل بوده و در تابستان هوایی گرم و خشک دارد. در این بین نواحی جنوب و جنوب غربی این استان نیز به دلیل نزدیکی به جنوب دارای هوایی بسیار گرم است اما زمستان هایی معتدل دارد. از انجا که توده هایی بادی در استان فارس به سه دسته تقسیم بندی می شوند توده های هوای جنوبی از عربستان نیز به این سو خواهند آمد؛ این توده گرم و خشک هستند و در تابستان گرمای زیادی برای برخی از نقاط شیراز ایجاد خواهند کرد.

وضعیت آب وهوای شیراز در زمستان

پیش بینی وضعیت آب و هوای شیراز تا 24 ساعت آینده
پیش بینی آب و هوای شیراز تا ده روز آینده

شیراز دارای زمستان هایی به سردی زمستان اردبیل نیست؛ نواحی شمال، شمال غرب و غرب این استان کوهستانی است به همین دلیل زمستان های سرد و تابستان های ملایمی دارد. اما در دیگر نقاط این استان بارندگی هست و چند سال یک بار هم برف می آید. ناحیه کوهستانی شمال، شمال باختر و باختر در این استان به دلیل دارا بودن هوایی سرد دارای پوشش گیاهای متنوعی نیز بوده و در این منطقه میزان بارندگی در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر در سال گزارش شده است. ناحیه مرکزی در این استان در زمستان ها دارای هوایی معتدل است و در آن بارندگی های زیادی را شاهد خواهید بود.  به علاوه اینکه این ناحیه به علت بارندگی نسبی ارتفاعات، نسبت به شمال و شمال باختر وضعیتی کاملا متفاوت دارد، میزان باران این ناحیه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر در سال است. ناحیه جنوب و جنوب خاوری اما در زمستان ها کاملا معتدل بوده و میزان بارندگی در آن نسبت به دو فصل پاییز و بهار بسیار کمتر است به طوریکه میزان بارندگی سالانه آن ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی متر است. شهرهای لار، اوز و خنج جزو این ناحیه خشک به شمار می روند. در زمستان به دلیل وجود بادهای شمالی که از سوی سیبری به ایران می وزند در مناطق کوهستانی شاهد برودت هوای بسیار زیادی خواهید بود. این نوع از باد ها بسیار سرد و خشک هستند. بادهای باختری نیز  از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه به سوی ارتفاعات زاگرس می وزند و از دسته بادهایی هستند که باران زا به حساب آمده و منجر می شوند تا در زمستان ریزش برف و باران را شاهد باشید.

پیش بینی آب و هوای شیراز در ۲۴ ساعت آینده

پیش بینی ساعتی وضعیت آب و هوای شیراز تا 10 روز آینده
پیش بینی ساعتی وضعیت آب و هوای شیراز

اکنون در فصل گرم تابستان قرار گرفته ایم، در حال حاضر بیشینه دمای شیراز ۳۸° بوده و تا ۲۴ ساعت آینده این دما به ۳۹ درجه سانتی گراد خواهد رسید. در این روزها توده باد های جنوبی که از سوی عربستان وارد این منطقه می شوند هوایی گرم و خشک را پدید آورده اند. این توده باد دارای سرعت ۹ کیلومتر بر ساعت می باشد. در حال حاضر میزان رطوبت در این منطقه حدود ۱۲ درصد بوده و پیش بینی می شود تا ۱۰ در روز آینده به حدود ۱۸ و سپس ۱۵ درصد برسد.