ساده ترین روش های پاک سازی پوست در منزل

7,508

پاکسازی پوست به روش هایی گفته می شود که در آن بتوان لایه های مرده پوست، جوش های سر سیاه و آثار سوختگی و تیرگی پوست ناشی از آفتاب و عوامل خارجی را از بین برد. برای پاکسازی پوست در خانه راه های متفاوت طبیعی بسیاری وجود دارد که بسته به نوع پوست خود می توانید هر یک را انتخاب کنید.

در بیشتر این موارد  در پاکسازی پوست از جوش مواد مورد استفاده از میان مواد طبیعی اسیدی انتخاب خواهد شد که به هیچ عنوان مناسب برای پاکسازی پوست خشک نخواهد بود. ازاین رو توصیه می کنیم در زمان استفاده از روش های خانگی حتما نوع پوست خود را از قبل شناخته و سپس وارد عمل شوید.

ایا پاکسازی پوست مفید است؟

یکی از مزایای پاک سازی پوست این که این عمل به شما کمک می کند تا از شر لایه های شاخی و مرده پوست خود راحت شوید. این پاکسازی تنها مرتبط با پوست صورت نبوده و شما به سادگی می توانید پاکسازی پوست کف پا و یا بدن خود را نیز با مواد طبیعی و با محصولات و یا ماسک های موجود در بازار انجام دهید و در انتها از داشتن پوستی صاف، روشن و لطیف لذت ببرید. یکی از مهم ترین فواید پاکسازی در این است که پوست شما پس از آن منافذی پاک داشته و کاملا آماده برای جذب مواد بهداشتی مناسب برای خود خواهد بود.

در این شرایط کرم ها و لوسیون هایی که مناسب پوست شما هستند به سادگی جذب پوست شده و تاثیر بهتر و بیشتری خواهند داشت. زمانیکه لایه های شاخی بر روی پوست صورت بر روی هم انباشته می شوند رنگ پوست در افراد نیز تیره تر و کدر تر شده و ظاهری پیرتر به خود خواهد گرفت. از این رو پاکسازی صورت علاوه بر آنکه منجر به تغییر در رنگ پوست افراد می گردد، می تواند منجر به جوانسازی پوست صورت نیز شود.

چه چیزی برای پاکسازی پوست صورت خوب است؟
چند نوع پاکسازی پوست داریم؟

ایا پاکسازی پوست در بارداری ضرر دارد؟

بهتر است در زمان بارداری از تمامی روش هایی که ممکن است به پوست شما آسیب وارد کنند بپرهیزید. در حالت کلی پاکسازی پوست با بخور و مواد طبیعی که به پوست شما اسیبی وارد نمی کنند در دوران بارداری هیچ منعی نخواهد داشت. اما تلاش کنید تا در این دوران به دلیل متعادل نبودن هورمون های بدن و حساسیت بیش از حد بدن به آسیب های خارجی و احتمال ایجاد آلرژی از استفاده مواد اسیدی و پاکسازی پوست با دستگاه ها بپرهیزید. برای استفاده از ماسک های شرکتی حتما به مواد تشکیل دهنده دقت کنید تا در آنها مواد مضری برای شما و جنین دلبندتان وجود نداشته باشد.

پاکسازی پوست چند وقت یکبار نیاز است؟

در روشهای خانگی که از دستگاه های سایشی استفاده نمی شود می توانید عملیات پاکسازی پوست خود را بسته به مواد مورد استفاده تا هفته ای یکبار نیز انجام دهید. اگر برای این کار از مواد اسیدی همچون آب لیمو استفاده می کنید طول فواصل را به دو هفته ای یکبار تغییر دهید تا در اثر استفاده از مواد اسیدی دچار آلرژی نشوید. اگر هم پاکسازی را با دستگاه، در آرایشگاه و یا توسط پزشک انجام می دهید بهتر است فواصل میان دو پاکسازی را به یک ماه برسانید و حتما از متخصص مربوطه درباره مراجعه بعدی خود سوال کنید.

چگونه پاکسازی پوست انجام دهیم؟

انواع مختلفی از روش های پاکسازی پوست وجود دارد. اما اصلی ترین روش هایی که برای پوست صورت خاصیت براق کننده و جوانسازی داشته و می تواند پوست شما را به بهترین نحو ممکن بازسازی کند در ادامه  قرار داده شده است.

اولین قدم و روش های پاکسازی پوست های چرب و جوش دار

۱- اولین و بهترین کاری که باید انجام دهید این است که پوست شما باید هر شب قبل از خواب توسط شوینده ای مناسب تمیز شود. هر شب که می خواهید به خوابی خوش بروید حتما صورت خود را به خوبی پاک کنید و هیچ گاه با آرایش نخوابید. مطمئن باشید با این کار نیمی از راه را رفته اید.
۲- بهتر است پاکسازی پوست خود را عموما پس از استحمام که منافذ پوستی باز هستند و لایه مرده سطحی پوست شما کاملا با بخار آب گرم شده است انجام دهید. اگر تمایلی به استحمام ندارید برای این کار می توانید پاکسازی پوست با بخور انجام دهید. برای اینکار ابتدا پوست را بخور دهید تا منافذ شما کاملا باز شوند. بهترین زمان برای پاکسازی پوست از جوش سر سیاه زمانی است که پوست بخور داده می شود.

۳- یکی از وسایل پاکسازی پوست، قلم مخصوص جوش است. برای خرید ست پاکسازی پوست و وسایل مربوطه می توانید به فروشگاه های لوازم آرایشی مراجعه کرده و قلم مخصوص جوش سر سیاه تهیه کنید. اگر برای شما مقدور نیست می توانید از دو انگشت خود استفاده کرده و جوش ها را به راحتی تخلیه کنید.

۴- برای این کار چسب های جوش مخصوصی نیز در بازار وجود دارد که استفاده از آنها بسیار ساده بوده و به خوبی قادر هستند تا جوش های سر سیاه شما را محو کنند. برای مشاهده طرز استفاده از چسب جوش سر سیاه بینی کلیک کنید. همواره دقت کنید زمانیکه از قلم مخصوص جوش سر سیاه استفاده می کنید هر بار سر آن را توسط کمی الکل سفید تمیز کنید تا احتمال انتقال عفونت به نقاط دیگر را به صفر برسانید.

برای پاکسازی پوست کجا برم؟
ایا پاکسازی پوست مفید است؟

۵- اگر تمایلی به انجام پاکسازی پوست ب روش خانگی نداشته باشید یکی از روش ها، پاکسازی پوست صورت توسط دکتر است که در مطب انجام خواهد شد. این روش می تواند تاثیر گذاری بیشتری برای شما در مدت زمان کمتری داشته باشد اما هم هزینه های زیادی را به دوش شما خواهد گذاشت و هم اینکه در تمامی این روش ها از مواد لایه برداری شیمیایی استفاده خواهد شد. عموما قبل و بعد از انجام روش های پزشکی و شیمیایی از شما درخواست می شود برای کاهش عوارض از کرم ها و لوسیون های خاصی استفاده کنید.

مراحل اولیه پاکسازی پوست خشک

 • بیس کار در پوست های خشک و چرب تفاوت چندانی با یکدیگر نخواهد داشت. مهم ترین چیزی که باید در پاکسازی پوست خشک در نظر بگیرید محصولاتی است که به عنوان پاک کننده آرایش از آن استفاده می کنید. شاید در قدم اول ساده و پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما هیچ گاه نباید از محصولاتی استفاده کنید که متعلق به پوست های جوش دار هستند.
 • استفاده از محصولات سایشی نیز برای این دسته از پوست ها به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود. بنابراین بهتر است از پاک کننده هایی استفاده کنید که کرمی هستند و درصدی از روغن های مغذی پوست در آنها موجود است.
 • همیشه پس از آنکه از محصولات پاک کننده استفاده کردید حتما پوست صورت خود را توسط آب شسته و آب کشی نمایید. باقی ماندن مواد پاک کننده حتی در صورتی که بر روی محصول شما نوشته شده باشد که نیازی به شستشوی دوباره ندارد هم می تواند خشکی پوست را بیشتر کند و هم در طولانی مدت منجر به تغییر در رنگ پوست خواهد شد.
 • یکی از انواع محصولات بسیار خوب در زمینه پاکسازی آرایش صورت برای پوست های خشک و چرب انواع مختلف از میسلارواتر ها هستند که دارای قیمت های متفاوتی بوده و دارای قدرت پاک کنندگی بالا و آسیب بسیار کم به پوست هستند.
 • یکی از راه هایی که استفاده از آن برای پوست های خشک همچون معجزه عمل می کند، پاکسازی پوست با گلیسیرین است. برای استفاده از این ماده باید مقداری از گلاب و گلیسیرین را با یکدیگر مخلوط کرده و پس از پاکسازی اولیه آن را بر روی پوست خود بزنید. اینکار باعث می شود اگزما و التهابات پوستی بهبود یافته، پوست نرم شده و آبرسانی گردد.

چه ماسکی برای پاکسازی پوست خوبه؟

 • برای پاکسازی پوست از جوش های زیر پوستی از ماسک های لایه بردار استفاده کنید؛ ماسک هایی که برای از بین بردن جوش ها بسیار مفید و مختص پوست های چرب هستند. یکی از راه های پاکسازی پوست با گیاهان دارویی که از بهترین ماسک های ضد جوش فوری خانگی بشمار رفته و می توانید به سادگی در خانه تهیه کنید ماسک سدر، آب لیمو ترش و ماست کم چرب است. می توانید مواد را با یکدیگر به اندازه مساوی ترکیب کرده و بر روی پوست قرار دهید تا زمانیکه خشک شود.
 • سدر یکی از روش ها در پاکسازی پوست صورت در طب اسلامی بوده که استفاده از آن بسیار سفارش شده است، چراکه دارای خاصیت سردی و خنک کنندگی پوست را داشته و به سادگی می تواند با جوش های صورت مقابله کند. این ترکیب در انتها به دلیل داشتن دانه های زبر یک لایه برداری بسیار عالی نیز برای پوست شما انجام می دهد که پس از استفاده شاهد روشن تر شدن و نرم تر شدن پوست خود نیز خواهید بود.
پاکسازی پوست چند مرحله است؟
برای پاکسازی پوست چرب چه باید کرد؟
 • یکی دیگر از روش های پاکسازی ارزان و در دسترس استفاده از سفیده تخم مرغ خواهد بود. برای اینکار پس از بخور و خارج کردن جوش های صورت می توانید یک سفیده تخم مرغ را کاملا با چنگال بزنید تا کف کند. سپس اگر پوست چربی دارید مقداری آب لیمو ترش تازه به آن اضافه کرده و توسط یک قلم مو به صورت بزنید و لایه به لایه بر روی آن دستمال کاغذی قرار دهید تا انتها… پس از خشک شدن ماسک آن را به آرامی از روی پوست خود جدا کنید.
 • استفاده از ماسک جوش شیرین به عنوان یک لایه بردار طبیعی و تنظیم کننده PH پوست می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای پوست صورت باشد. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که استفاده از این روش تنها ماهی یکبار مجاز خواهد بود. برای این کار می توانید مقداری جوش شیرین را با آب و یا روغن نارگیل مخلوط کرده و خمیر حاصل را کمی بر روی پوست صورت به صورت دورانی ماساژ دهید و سپس اجازه دهید تا ۵ دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند. پس از این کار پوست خود را با شوینده مناسب بشویید و خشک کنید.
 • برای پاکسازی پوست پیشانی و در کل پاکسازی پوست حساس می توانید از مقداری جو دو سر استفاده کنید. برای اینکار اندکی جو دوسر را پودر کنید به شکلی که کمی دانه های زبر داشته باشد. این پودر را با شیر و یا ماست مخلوط کرده و بر روی پوست خود بزنید و اجازه دهید تا به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست بماند؛ سپس با حرکات دورانی آن را بر روی پوست ماساژ داده و بشویید.
 • یکی از روش های خوب در بهبود شرایط پوستی، پاکسازی پوست صورت با گلاب است. گلاب خاصیت نرم کنندگی، ضدعفونی‌کننده، روشن کنندگی و آبرسانی پوست داشته و برای استفاده در نواحی خشک، تیره شده و دور چشم بسیار مناسب است. برای استفاده از این ماده طبیعی می توانید آن را پس از شستشو به صورت و بدن اسپری کنید و یا مقداری از آن را بر روی پد ریخته و برای مدت زمان ۲۰ دقیقه بر روی نواحی تیره صورت و یا بدن قرار دهید.
پاکسازی پوست به روش خانگی
آیا پاکسازی پوست ضرر دارد؟ خیر
 • یکی از راه های بسیار عالی دیگری که می توانید در طول یک ماه از آن استفاده کنید پاکسازی پوست با زغال فعال است. برای این کار می توانید قرص های زغال فعال را از داروخانه ها تهیه کنید. مقداری ژلاتین را با آب حل کنید و سپس به قرص های پودر شده اضافه کنید. حالا این مخلوط را بر روی پوست خود قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن می توانید این ماسک را از روی پوست خود جدا کنید. دقت کنید این ماسک برای پوست های حساس آنچنان مناسب نیست. پس اگر در نقاطی از پوست خود شاهد اگزما، خشکی و حساسیت هستید از این ماسک استفاده نکنید.

چند روش برای پاکسازی پوست

علاوه بر روش های خانگی، روش های دیگری نیز برای پاکسازی پوست صورت وجود دارد که اغلب در آرایشگاه ها و مطب پزشکان پوست و زیبایی انجام می گردد. در کنار انواع ماسک ها و روش های خانگی دستگاه های پاکسازی خانگی نیز وجود دارند که اگر روش استفاده از آنها را به خوبی فراگرفته و به درستی از آنها استفاده کنید، قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت. در ادامه روش های متفاوتی را برای شما معرفی می کنیم که در مدت زمان کمتر می توانید نتایج بهتر و سریعتری بگیرید.

نحوه پاکسازی پوست با فیس براش

فیس براش ها در دو مدل دستی و برقی تولید شده اند که مدل های برقی آنها عموما چندکاره بوده و سری های مختلفی بر روی آنها سوار خواهد شد. فیس براش ها یکی از دسته دستگاه های پاکسازی پوست است که از جدیدترین وسایل خانگی بوده و توسط آن می توانید صورت را لایه برداری کرده و شستشوی ساده انجام دهید. فیس براش های دستی اما به شکل یک برس ساده بوده که اغلب دارای پرز های نرمی است و برای پاک کردن آرایش و منافذ پوستی از مواد آرایشی استفاده می گردد که اغلب دارای سری لایه بردار نخواهد بود.

فیس براش چرخشی یا لرزشی؟ بهترین نوع لرزشی است.
طرز استفاده از فیس براش

برای استفاده از این وسایل تنها کافیست تا مواد شوینده مناسب پوست خود را بر روی فیس براش ریخته و سپس به صورت دورانی و آرام برای مدت زمان ۱ تا ۲ دقیقه برس را بر روی پوست صورت بکشید و سپس آبکشی کنید.

روش پاکسازی پوست با طب سوزنی

بیشترین تاثیر طب سوزنی در جوانسازی پوست صورت است. در افرادیکه دارای منافذ باز پوستی هستند نیز این روش بسیار تاثیر گذار بوده ولی برای پیشگیری از خطرات احتمالی باید اینکار نزد متخصصی مجرب انجام گردد. بنابراین از انجام چنین عملی در آرایشگاه ها به شدت خودداری کنید. یکی از مزایای طب سوزنی این است که اگر توسط پزشکی مجرب انجام شود کاملا بی عارضه بوده و می تواند روی تمام مشکلات حتی کک و مک های صورت و لک های موجود در پوست صورت نیز تاثیر فوق العاده ای داشته باشد. جالب است بدانید که اثرات این روش در همان جلسات اولیه مشخص خواهد شد.

قلم پاکسازی پوست بیوتی پن چیست؟

یکی از دلایلی که افراد را به پاکسازی پوست صورت مجبور می کند تنها جوانسازی نیست، بلکه در بیشتر مواقع وجود کک و مک و لکه های سمج و زگیل ها منجر می شوند تا افراد را های بسیار زیادی را بکار گیرند تا از شر مشکلات پوستی خود رهایی یابند.

عوارض دستگاه بیوتی پن
بیوتی پن و پاکسازی با آن

بیوتی پن یکی از وسایلی است که برای از بین بردن چنین مشکلات پوستی مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه بدون درد و خون ریزی قادر است تا کک و مک ها و زگیل های پوستی را رفع کند. این قلم ها دارای قدرت های متفاوتی هستند و بنا بر قدرتی که برای آنها تعریف شده است از قیمت های متفاوتی نیز برخوردار می باشند. در این نوع از قلم برای از بین بردن کک و مک ها از قدرت های پایین و برای از بین بردن زگیل ها و خال ها باید از قدرت های بالاتر استفاده کرد.

نحوه پاکسازی پوست صورت با لیزر

لایه برداری پوست با لیزر نیز یکی از جدیدترین راه هایی است که کمک می کند تا با استفاده از اشعه لیزر و نفوذ آن به لایه های زیرین کلاژن سازی و الاستینه پوست ترمیم شده و در نهایت لایه های پوستی تقویت گردند. در این روش لایه برداری از سطح پوست به صورت عمقی انجام می شود که در نتیجه پاکسازی و جوانسازی همراه با یکدیگر انجام خواهد شد. گفتنی است با این روش می توان تمامی جوش ها، چروک ها، منافذ باز پوستی که منجر به ترشح بیش از حد چربی می شوند، لایه های زبر و تیرگی ها را به سادگی درمان کرد.

روش پاکسازی پوست با میکرودرم

برای پاکسازی با میکرودرم از دستگاهی سایشی استفاده می گردد، در واقع میکرو درم یکی از انواع دستگاه پاکسازی پوست سالنی است که در برخی از آرایشگاه های زنانه نیز مشاهده خواهد شد. البته توصیه می کنیم برای جلوگیری از ایجاد آلرژی و حساسیت های پوستی حتما میکرودرم را در مطلب پزشک انجام دهید.

راه های مراقبت پس از میکرودرم چیست؟
استفاه از میکرودرم برای جای جوش

در این روش لایه های خارجی پوست شما برداشته می شود که در همان جلسه اول نیز شاهد تغییر در رنگ پوست خود خواهید بود. این روش به صورت سطحی لایه برداری کرده و به عمق پوست شما آسیبی وارد نمی کند.

تفاوت پاکسازی پوست و میکرودرم

در پاکسازی ساده پوست شما با استفاده از روش های ساده و معمول بدون استفاده از دستگاه های خاصی لایه برداری بسیار سطحی انجام می دهید که اغلب زمانبر می باشد. در روش پاکسازی پوست ساده تنها جوشها، لک و کک مک ها و تیرگی های ساده پوست برطرف شده و شما قادر به بر طرف کردن برخی از مشکلات پوستی همچون چین و چروک ها نخواهید بود.

میکرودرم اما روشی است که در آن با استفاده از یک دستگاه سایشی و مکنده لایه ها سطحی پوست برداشته شده و قادر است تا اسکار جای جوش، منافذ باز پوست، چین و چروک های سطحی، لک های عمیق و … را بر طرف کند.