پاکسازی پوست چیست و چگونه انجام می شود؟

2,079

پاکسازی پوست به روش هایی گفته می شود که در آن بتوان لایه های مرده پوست، جوش های سر سیاه و آثار سوختگی و تیرگی پوست ناشی از آفتاب و عوامل خارجی را از بین برد. برای پاکسازی پوست در خانه راه های متفاوت طبیعی بسیاری وجود دارد که بسته به نوع پوست خود می توانید هر یک را انتخاب کنید. در بیشتر این موارد در پاکسازی پوست از جوش بیشترین مواد مورد استفاده از میان مواد طبیعی اسیدی انتخاب خواهد شد که به هیچ عنوان مناسب برای پاکسازی پوست خشک نخواهد بود. ازاین رو توصیه می کنیم در زمان استفاده از روش های خانگی حتما نوع پوست خود را از قبل شناخته و سپس وارد عمل شوید.

آیا پاکسازی پوست صورت خوب است؟

پاکسازی به شما کمک می کند تا از شر لایه های شاخی و مرده پوست خود راحت شوید. این پاکسازی تنها مرتبط با پوست صورت نبوده و شما به سادگی می توانید پاکسازی پوست کف پا و یا بدن خود را نیز با مواد طبیعی و یا ماسک های موجود در بازار انجام دهید و در انتها از داشتن پوستی صاف، روشن و لطیف لذت ببرید. یکی از مهم ترین فواید پاکسازی پوست چرب و خشک در این است که پوست شما پس از پاکسازی منافذی پاک و باز داشته و کاملا آماده برای جذب مواد بهداشتی مناسب برای خود خواهد بود. در این شرایط کرم ها و لوسیون هایی که مناسب پوست شما هستند به سادگی جذب پوست شده و تاثیر بهتر و بیشتری خواهند داشت.

چه چیزی برای پاکسازی پوست صورت خوب است؟
چند نوع پاکسازی پوست داریم؟

ایا پاکسازی پوست در بارداری ضرر دارد؟

بهتر است در زمان بارداری از تمامی روش هایی که ممکن است به پوست شما آسیب وارد کنند بپرهیزید. در حالت کلی پاکسازی پوست با بخور و مواد طبیعی که به پوست شما اسیبی وارد نمی کنند در دوران بارداری هیچ منعی نخواهد داشت. اما تلاش کنید تا در این دوران به دلیل متعادل نبودن هورمون های بدن و حساسیت بیش از حد بدن به آسیب های خارجی و احتمال ایجاد آلرژی از استفاده مواد اسیدی و پاکسازی پوست با دستگاه ها بپرهیزید. برای استفاده از ماسک های شرکتی حتما به مواد تشکیل دهنده دقت کنید تا در آنها مواد مضری برای شما و جنین دلبندتان وجود نداشته باشد.

پاکسازی پوست چند وقت یکبار نیاز است؟

در روشهای خانگی که از دستگاه های سایشی استفاده نمی شود می توانید عملیات پاکسازی پوست خود را بسته به مواد مورد استفاده تا هفته ای یکبار نیز انجام دهید. اگر برای این کار از مواد اسیدی همچون آب لیمو استفاده می کنید طول فواصل را به دو هفته ای یکبار تغییر دهید تا در اثر استفاده از مواد اسیدی دچار آلرژی نشوید. اگر هم پاکسازی را با دستگاه انجام می دهید بهتر است فواصل میان دو پاکسازی را به یک ماه برسانید.

چگونه پاکسازی پوست انجام دهیم؟

1- اولین و مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که پوست شما باید هر شب قبل از خواب توسط شوینده ای مناسب تمیز شود. هر شب که می خواهید به خوابی خوش بروید حتما صورت خود را به خوبی پاک کنید و هیچ گاه با آرایش نخوابید. مطمئن باشید با این کار نیمی از راه را رفته اید.
2- بهتر است پاکسازی پوست خود را عموما پس از استحمام که منافذ پوستی باز هستند و لایه مرده سطحی پوست شما کاملا با بخار آب گرم شده است انجام دهید. اگر تمایلی به استحمام ندارید برای این کار می توانید ابتدا پوست را بخور دهید تا منافذ شما کاملا باز شوند. بهترین زمان برای پاکسازی پوست از جوش سر سیاه زمانی است که پوست بخور داده می شود. برای اینکار هم می توانید از فروشگاه های لوزام آرایشی قلم مخصوص جوش سر سیاه تهیه کنید و هم اگر برای شما مقدور نیست می توانید از دو انگشت خود استفاده کرده و جوش ها را به راحتی تخلیه کنید.

3- البته برای این کار چسب های جوش مخصوصی نیز در بازار هستند که استفاده از آنها بسیار ساده بوده و به خوبی قادر هستند تا جوش های سر سیاه شما را محو کنند. برای مشاهده طرز استفاده از چسب جوش سر سیاه بینی کلیک کنید. همواره دقت کنید زمانیکه از قلم مخصوص جوش سر سیاه استفاده می کنید هر بار سر آن را توسط کمی الکل سفید تمیز کنید تا احتمال انتقال عفونت به نقاط دیگر را به صفر برسانید.

برای پاکسازی پوست کجا برم؟
ایا پاکسازی پوست مفید است؟

4- اگر تمایلی به انجام پاکسازی پوست ب روش خانگی نداشته باشید یکی از روش ها، پاکسازی پوست صورت توسط پزشک است که در مطب انجام خواهد شد. این روش می تواند تاثیر گذاری بیشتری برای شما در مدت زمان کمتری داشته باشد اما هم هزینه های زیادی را به دوش شما خواهد گذاشت و هم اینکه در تمامی این روش ها از مواد لایه برداری شیمیایی استفاده خواهد شد. عموما قبل و بعد از انجام روش های پزشکی و شیمیایی از شما درخواست می شود برای کاهش عوارض از کرم ها و لوسیون های خاصی استفاده کنید.

چه ماسکی برای پاکسازی پوست خوبه؟

5- برای پاکسازی پوست از جوش های زیر پوستی از ماسک های لایه بردار استفاده کنید. ماسک هایی که برای از بین بردن جوش ها هستند. یکی از بهترین ماسک های ضد جوش فوری که می توانید در خانه تهیه کنید ماسک سدر، آب لیمو ترش و ماست کم چرب است. می توانید مواد را با یکدیگر به اندازه مساوی ترکیب کرده و بر روی پوست قرار دهید تا زمانیکه خشک شود. این ترکیب در انتها به دلیل داشتن دانه های زبر یک لایه برداری بسیار عالی نیز برای پوست شما انجام می دهد که پس از استفاده شاهد روشن تر شدن و نرم تر شدن پوست خود نیز خواهید بود.

پاکسازی پوست چند مرحله است؟
برای پاکسازی پوست چرب چه باید کرد؟

6- یکی دیگر از روش های پاکسازی ارزان و در دسترس استفاده از سفیده تخم مرغ خواهد بود. برای اینکار پس از بخور و خارج کردن جوش های صورت می توانید یک سفیده تخم مرغ را کاملا با چنگال بزنید تا کف کند. سپس اگر پوست چربی دارید مقداری آب لیمو ترش تازه به آن اضافه کرده و توسط یک قلم مو به صورت بزنید و لایه به لایه بر روی آن دستمال کاغذی قرار دهید تا انتها… پس از خشک شدن ماسک آن را به آرامی از روی پوست خود جدا کنید.

7- استفاده از ماسک جوش شیرین به عنوان یک لایه بردار طبیعی و تنظیم کننده PH پوست می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای پوست صورت باشد. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که استفاده از این روش تنها ماهی یکبار مجاز خواهد بود. برای این کار می توانید مقداری جوش شیرین را با آب و یا روغن نارگیل مخلوط کرده و خمیر حاصل را کمی بر روی پوست صورت به صورت دورانی ماساژ دهید و سپس اجازه دهید تا 5 دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند. پس از این کار پوست خود را با شوینده مناسب بشویید و خشک کنید.

8- برای پاکسازی پوست پیشانی و در کل پاکسازی پوست حساس می توانید از مقداری جو دو سر استفاده کنید. برای اینکار اندکی جو دوسر را پودر کنید به شکلی که کمی دانه های زبر داشته باشد. این پودر را با شیر و یا ماست مخلوط کرده و بر روی پوست خود بزنید و اجازه دهید تا به مدت 20 دقیقه بر روی پوست بماند؛ سپس با حرکات دورانی آن را بر روی پوست ماساژ داده و بشویید.

پاکسازی پوست به روش خانگی
آیا پاکسازی پوست ضرر دارد؟ خیر

9- یکی از راه های بسیار عالی دیگری که می توانید در طول یک ماه از آن استفاده کنید پاکسازی پوست با زغال فعال است. برای این کار می توانید قرص های زغال فعال را از داروخانه ها تهیه کنید. مقداری ژلاتین را با آب حل کنید و سپس به قرص های پودر شده اضافه کنید. حالا این مخلوط را بر روی پوست خود قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن می توانید این ماسک را از روی پوست خود جدا کنید. دقت کنید این ماسک برای پوست های حساس آنچنان مناسب نیست. پس اگر در نقاطی از پوست خود شاهد اگزما، خشکی و حساسیت هستید از این ماسک استفاده نکنید.

به این مطلب امتیاز دهیدنظرات بسته شده است.