آلرژی به اسپرم و هر آنچه باید بدانید

1,581

آلرژی به اسپرم

آلرژی به اسپرم در بین ۲ تا ۵ درصد از جمعیت کل زنان وجود دارد جالب است بدانید این مشکل حتی برای بسیاری از مردان نیز وجود داشته و بدن آنها به اسپرمشان حساسیت نشان می دهد. این مشکل هم از نظر روابط جنسی ایجاد مشکل کرده و هم می تواند منجر به اختلال در باروری زوجین شود. در واقع مبتلایان آلرژی به اسپرم کسانی هستند که بدنشان در تماس با اسپرم آن را یک بیگانه می شناسد و شروع به ساختن آنتی بادی می کند تا آن را از بین ببرد! این واکنش به دلیل وجود یک گلیکوپروتئین رخ می‌دهد که توسط غده پروستات ترشح می‌شود و در مایع اسپرم وجود دارد. بدن خانم ها بعضا به اسپرم یک نفر حساسیت نشان می دهد و دیده شده در خانم هایی که چندین شریک جنسی دارند بدن آنها تنها به یک نفر حساسیت نشان داده و با اسپرم های افراد دیگر هیچ حساسیتی ایجاد نشده است.

علایم آلرژی به اسپرم

حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بعد از اینکه تخلیه اسپرم در واژن صورت گرفت علایم بیماری شروع می شود، در حالت عادی ممکن است این حساسیت به شکل سوزش، درد و تورم و قرمز شدن در ناحیه تناسلی ظاهر شود و یا حتی به شکل عفونت واژن خود را نشان دهد. اما در پاره ای از موارد اگر شاهد علایم زیر بودید باید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 1. احساس تنگی در قفسه سینه
 2. بیهوشی در موارد شدید که ممکن است خطرناک باشد. اگر احساس ضعف کردید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
 3. خس خس سینه
 4. سرگیجه
 5. ورم
 6. مشکل در تنفس

کسانیکه دچار این حساسیت هستند بسیار برای بچه دار شدن با مشکل مواجه خواهند شد، چراکه گلبول های سفید خون به محض وارد شدن اسپرم به بدن به آن حمله کرده و قبل از رسیدن آن به تخمک از بین خواهد رفت! ناباروری در این زوجین با قرار گرفتن تحت روش‌های حساسیت زدایی و یا با لقاح مصنوعی قابل رفع خواهد بود.

تشخیص آلرژی به اسپرم

 1. تزریق مقداری از اسپرم زیر پوست
 2. استفاده از کاندوم و ظاهر نشدن علایم آلرژی پس از رابطه
 3. آزمایش اسپرم جدا شده

درمان آلرژی به اسپرم

 1. معمولا به زوج‌ها پیشنهاد می‌شود که در هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی از کاندوم استفاده کنند.
 2. می‌توان از روش قطع طبیعی به منظور جلوگیری از تماس مایع منی با بدن زن استفاده نمود.
 3. استفاده از چالش مدرج مایع منی در سیکلوژست؛ در این چالش پزشک مایع منی رقیق شده‌ی همسر را به مدت ۲۰ دقیقه در واژن فرد قرار می‌دهد، و غلظت آن را به طور مرتب افزایش می‌دهد تا جایی که بالاخره بتواند مایع منی خالص را بدون مشکل تحمل کند. زوج‌هایی که این روش را انتخاب می‌کنند باید هر ۴۸ ساعت یک بار رابطه‌ی جنسی داشته باشند تا آستانه‌ی تحمل واژن تثبیت شود.بنا بر احتیاط، به زنانی که دچار آلرژی به اسپرم هستند یک انژکتور تزریق اپی‌نفرین داده می‌شود تا در صورت وقوع آنافیلاکسی (که آلرژی بسیار خطرناکی است) از آن استفاده کنند.