ورزش چگونه اثر ضدافسردگی دارد؟

ورزش شدید باعث آزاد شدن 2 ماده شیمیایی در مغز می‌شود که افسردگی شدید را عقب می راند.

به گزارش آریسته به نقل از سایت «philly»، مدت‌ها گفته می‌شد ورزش می‌تواند قدرت روانی را افزایش دهد و خلق و خو را بهبود ببخشد؛ اما کارکرد شیمیایی منجر به آن ناشناخته مانده بود.


اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا با تصویربرداری از مغز، توانسته‌اند درک ما از کارکرد مغز و مواد شیمیایی که احساسات را تنظیم می‌کند، بیش‌تر کنند و امیدوارند، یافته آن‌ها به درمان‌های جدیدی بینجامد.


محققان از 38 داوطلب سالم خواستند روی دوچرخه ثابت بنشینند و بین 8 تا 20 دقیقه ورزش کنند که در این فرآیند، به 85 درصد ماکزیمم ضربان قلبشان رسیدند.


تصویربرداری از مغز آن‌ها به کمک دستگاهی قوی، نشان از افزایش 2 ماده شیمیایی گلوتامات و گاما آمینو بوتیریک اسید (GABA) در مغز داشت. این پیام‌رسان‌های عصبی در کسانی که ورزش نمی‌کردند، افزایشی نداشت.


بیش‌ترین فعالیت هم در بخشی از مغز به نام «قشر کمربندی قدامی» دیده شد که علاوه بر احساسات، ضربان قلب را هم تنظیم می‌کند. در این فرآیند، بخش پردازش کننده اطلاعات بینایی هم افزایش فعالیت داشت.

 

برچسب‌ها

مجله سبک زندگی آریسته

پرتال آریسته از دی ماه 1395 با هدف پوشش مطالب آموزشی اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده است. آریسته سعی دارد تا تمامی مطالب مرتبط با بانوان همچون مد و زیبایی(آرایش صورت، طراحی ناخن، رنگ مو، مدل مو و شینیون) ، آشپزی (غذاهای اصلی، دسر کیک و شیرینی، ترشی و مربا، غذاهای رژیمی )، سلامت(تغذیه دوران بارداری، تناسب اندام، بیماری ها) ، دکوراسیون(دکوراسیون منزل، دکوراسیون اتاق خواب) و روابط عاطفی(دانستنی های جنسی، ازدواج، آئین همسرداری، بارداری و زایمان و روابط والدین و فرزند) را پوشش دهد .
عضویت در خبرنامه